E – wdrożenie ISO 9001 czyli co pełnomocnik znajdzie w Internecie

Oto podpowiedź:

Etap 1 – zakup poradników (e-booków)

Osoba wyznaczona do pełnienia funkcji pełnomocnika powinna jak najszybciej dowiedzieć się jakie zadania ją czekają, jak prowadzić projekt, co przygotować i z kim współpracować. Służy temu „Poradnik dla początkujących pełnomocników – od wdrożenia do certyfikacji” oraz podręcznik „37 kroków wdrożenia ISO 9001”. Zawierają one praktyczne podpowiedzi, wzory i przykłady potrzebnych dokumentów oraz interpretację normy ISO 9001.

Etap 2 – zakup e-learningowego szkolenia dla kierownictwa

Zamiast tracić czas na umawianie kierownictwa na szkolenie wewnętrzne proponuję 1,5 godziny szkolenia e-learningowego „Odpowiedzialność kierownictwa w ISO 9001”. Prezes, dyrektorzy, kierownicy przy własnych biurkach mogą zapoznać się z wymaganiami normy. Jeżeli jednak ktoś woli czytać to polecamy e-book „Odpowiedzialność kierownictwa i doskonalenie ISO 9001 w prosty sposób”.

Etap 3 – zakup oprogramowania Certus Process Modeler

Odpowiedni program to pomoc w prostym i szybkim przygotowaniu dokumentacji systemu zarządzania jakością w wersji elektronicznej, dostępne w sklepie internetowym www.e-doskonalenie.pl. Program prowadzi od przygotowania mapy procesów poprzez procesy, działalności aż do zadań i zapisów, pomaga przygotować diagramy procedur i opisy.

Etap 4 – zakup e-learningowego szkolenia „Wdrożenie ISO 9001”

Dla pracowników biorących udział w pracach wdrożeniowych pełnomocnik może wykupić 2-miesięczny dostęp do szkolenia e-learningowego. W dogodnym dla siebie czasie mogą z niego korzystać, powracając wielokrotnie do potrzebnych w danym momencie treści.

Etap 5 – doradztwo

Żeby potwierdzić prawidłowość wykonywanych prac pełnomocnik może skorzystać z płatnej pomocy konsultanta albo na bieżąco korzystać z bazy procedur i strony sos@centrum-doskonalenia.pl, poprzez którą może zadawać pytania konsultantom i bezpłatnie otrzymać odpowiedź.

Etap 6 – zakup e-learningowego szkolenia „Audytor ISO 9001”

Przechodząc szkolenie e-learningowe kandydaci na audytorów zapoznają się z normą, poznają techniki prowadzenia audytu, uczestniczą w scenkach audytowych bazujących na rzeczywistych sytuacjach. Szkolenie kończy się egzaminem, po zdaniu którego kursant otrzymuje certyfikat audytora wewnętrznego.

Etap 7 – audyty wewnętrzne

Na podstawie listy pytań zawartych w szkoleniu audytorów, scenek audytowych, wykorzystując załączone w poradnikach formularze pełnomocnik wraz z audytorami przeprowadza audyty wewnętrzne.

Etap 8 – pełnomocnik przygotowuje Księgę jakości na bazie opisów zawartych w zakupionych poradnikach.

Etap 9 – pełnomocnik wybiera jednostkę certyfikującą wysyłając poprzez portal www.soscertyfikacja.pl zapytania do potencjalnych certyfikatorów.

Etap 10 – pełnomocnik zgodnie ze scenką przedstawioną w szkoleniu e-learningowym przeprowadza przegląd zarządzania i opracowuje z niego raport, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w zakupionych poradnikach.

Jeżeli pełnomocnik postępował zgodnie ze wskazówkami zawartymi w poradnikach to organizacja nie będzie miała problemów z uzyskaniem certyfikatu. Jeżeli nie jest pewien wyniku zawsze może jeszcze poprosić firmę doradczą o przeprowadzenie tzw. audytu zerowego (www.centrum-doskonalenia.pl), który oceni przygotowanie firmy i wskaże konieczne usprawnienia.

Podsumujmy więc:

Kiedyś wdrożenie ISO to było duże wyzwanie. Szkolenie na pełnomocnika trwało co najmniej 5 dni, albo i 10 jeżeli w dwóch częściach, później co najmniej rok szkicowania, poprawiania, rysowania i debatowania nad procedurami, dodatkowe szkolenia i wyjazdy. Obecnie korzystając z nowoczesnych rozwiązań można znacznie skrócić czas wdrożenia i zdecydowanie obniżyć jego koszty. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest łączenie różnych oferowanych produktów dobierając je do możliwości firmy i zatrudnionych pracowników. Zachęcam do poszukiwań w internecie e-produktów dotyczących również innych norm ISO: ISO 14001, ISO 27001 czy PN-N-18001.

Życzę udanych certyfikacji

Ewa Gełzakowska
Centrum Doskonalenia Zarządzania Meritum sp. z o.o.

Share this Post!

About the Author : admin